248
Оно што треба да знате о Србији данас јесте да НЕМА:
- Стратегију смањења сиромаштва (претходна је истекла 2010.)
- Закон о социјалној заштити (истекао 2011.)
- Тим Владе Србије за социјалну инклузију и смањивање сиромаштва (укинут 2021.)
- Параметре апсолутног сиромаштва који се мерио до 2020.године
- Тачан број запослених по Уговору о привременим и повременим пословима, правни институт који је смислила садашња власт, уговор који не подлеже Закону о раду и није уговор из радног односа и који се масовно користи. Радници по овом уговору немају право на минималну цену рада, право на годишњи одмор, слободне дане или боловање нити им радни ангажман улази у обрачун пензије.
- Висину минималне зараде која је једнака висини просечне потрошачке корпе
- ПОЛИТИЧКЕ ВОЉЕ да се сагледа право стање ствари и „циља“ мерама где се мора помоћи
Данашња Србија ИМА:
- 470.000 људи који живе од социјалне помоћи(12.695 динара) што значи да су испод границе сиромаштва
- 20% укупног сиромаштва прети да падне испод границе сиромаштва што значи да приходују месечно нешто око 29.000 динара.
- Закон о социјалној карти који су тако направљен да редукује број оних који имају потребу за интервенцијом државе и неким видом помоћи. Од 1. фебруара 2022. до 1. августа 2023. године број социјално угрожених људи је смањен за 34.686.
- У Србији живи 116.000 старијих од 65.година који не примају никакве пензије!
- Старо становништво-1.450.000 има старијих од 65.година!!!
- Број људи који раде два посла да би преживели је 2010.године био 79.000 данас је 210.000!
- Минимална цена зараде у Србији( око 47.000 дин) је данас више него дупло нижа од просечне нето зараде( око 100.000 дин), док је просечна потрошачка корпа 103.000 (подаци за април)
- Смањење просечне потрошачке корпе ова власт је смањила са четири члана на три члана породице, а да РЗС није то озваничио!
- Промену демографског профила-одлазе нам целе породице радно способног становништва (процена 50.000-60.000 годишње), а долазе нам радници из Турске, Бангладеша, Ирана, Индије, Кине итд.
Оно што посебно забрињава јесте све већа поларизација између богатих и сиромашних чиме нестаје средња класа која је темељ сваког здравог друштва. Људи који за кеш купују станове у Београду на води и оних који купују књиге и огрев на кредит, све је више.
Запослени у трговини, фабрикама, па и просвети и здравству све више истичу да њихова примања не досежу просечну потрошачку корпу, па су принуђени да раде додатне послове да би преживели. Истичу да је цена хране, превоза, одеће и обуће већа него у земљама западне Европе, а примања су далеко. Ово је један затворени круг продубљивања сиромаштва и стварања непожељне и опасне сегрегације у друштву. Урушавањем институција, растакањем просветног и социјалног система, све више младих одлучује да свој живот у сигурнијем друштву са бољом перспективом потражи иза граница Србије. Стога проблем сиромаштва треба посматрати из више аспекта и решавати га променом система који га и ствара.
add a comment