Остале вестиАктуелности

„ЗА НАШУ ДЕЦУ“ ЈЕ ИПАК САМО РЕКЛАМА

Извештај о раду Градске управе за образовање за 2020. годину, био је повод да наш одборник, Милан Савић, укаже на проблеме са којима се суочавају најбољи студенти нашег града:
“ Значај образовања је неспоран, као и потребе улагања у исто, око тога ћемо се сви сложити. Желим да укажем на пропусте у извештају који се односе на доделу студенских стипендија и на, према мом мишљењу, скандалозно високим услова за добијање општинске стипендије чија је доња граница 9,5!
Град Сремска Митровица је био на добром гласу када је реч о стипендирању студената у овој врсти новчане подршке развоју високог образовања. До пре 2 или 3 године је услов за добијање стипендије била просечна оцена 9, број стипендиста је сваке године растао и осећао се позитиван утицај на резултате сремскомитровачких студената, али је изгледа за Град постало превише када је број стипендиста прешао 100.
Онда сте се ви, господо, досетили да повисите услов и тиме готово преполовите број награђених стипендиста. У овом извештају је наведено да је 66 студената остварило право на општинску стипендију у месечном износу од 11.000 динара, у току 10 месеци. И даље звучи као сасвим пристојан број, зар не?
Међутим, овде долази до новог проблема – још један од услова јесте да студенти који добију стипендију не могу истовремено бити корисници стипендије Града и чувене Доситеје, коју студентима завршних година додељује Фонд за младе таленте у износу од 30.000 динара. Сви добитници општинске стипендије са четврте године академских студија су остварили право на Доситеју, јер је доња граница за ову стипендију за исту академску годину износила 9,23! Свега три студента пете или шесте године интегрисаних академских студија, односно прве или друге године мастер академских студија нису остварила право на Доситеју јер је у њиховом случају доња граница била 9,58. Мудро сте се решили финансирања скоро свих студената завршних година јер сте знали да ће са овако високим просеком остварити право на знатно већу стипендију и добровољно се одрећи општинске стипендије.
Дакле од 66 наведених студента је скоро 30 сигурно одбило општинску стипендију јер се определило за Доситеју, па можемо закључити да је Град објективно финансирао свега четрдесетак студента. Како онда долазимо до цифре од скоро 6.000.000 динара која је наведена у извештају?
Овакви потези говоре о небризи Града према високом образовању, јер се чини да су ово напори да се што мање новца уложи у успешне младе и образоване људе.“

Leave a Response